ŞARAP NASIL YAPILIR

ŞARAP NASIL YAPILIR

Türkiye’de süryani şarap nasıl yapılır; 7 bin yıllık süryani geleneğinde şarap yapımı kültür olarak başlamış, gelen talepler üzerine fabrika üretimiyle yüzbinlerce ton üretilmektedir. Süryani şarabı yapımı tamamen organik, katkısız, kaliteli ürün, malzeme kullanılarak hijyenik çalışma ortamında şarap üretimi yapmaktadır.

Türkiye’deki şarap üretim tesislerinde şarap nasıl yapılıyor hakkında kısaca bilgilendirme yapalım. Öncelikle toplu üzüm alımları yapılır, fabrika tesislerinde üzümlerin sıkma ve işleme işlemleri yapılır. Kimya mühendisleri tarafından ve sağlık kontrollerine uygun şekilde ürünlerin karışımı, mayası birleşimiyle şarap kazanlarına aşamalı olarak geçirilir. Şarap yapma aşaması, arındırma, şişeleme işlemleriyle sona erer.

Şaraplar şişelendikten sonra 12’li koli şeklinde paketlenir. Perakende, toptan olmak üzere 2 farklı satış yöntemi uygulanır. Şarap fabrikası kapasite olarak yüksek orana sahip devasa bir tesis merkezidir. Şarapların kalite, tad uyumu standartları oldukça ciddi aşamalardan geçirilerek işlenir. Tüketicilerin şarap kalitesini aldıkları gibi devam etmesi şarap yapım tekniklerinin en ince metodlarından biridir.

Ev yapımı şarap nasıl yapılır; Eski yöntemler kullanılarak şarap üretimi yapan kesimler olmasının yanı sıra ev yapımı şaraplarda kullanılan elektrikle çalışan yardımcı sıkma makineleri kullanılarakta şarap yapılmaktadır. Ev şarapları doğal ortamlarda, basit yöntemlerle yapıldığı için tad ve alkol oranı fabrika şaraplarına oranla oldukça farklıdır. Bu fark yumuşak içimli, sağlıklı olması örnek gösterilebilir. Şarap yapma yöntemleri farbikaların imkanlarına göre değişiklik gösterir. Kullanılan makineler ve depolama şarabın tadını, kalitesini etkilemektedir.