ŞARAP KÜLTÜRÜ

ŞARAP KÜLTÜRÜ

Şarap kültürü, şarap seçimi, tadımı, içimi, saklama şeklinde üç farklı şekilde açıklanabilir. Şarabı içmeye ilk başlayanlar şarap tadımı yaparak denemelidir. Şarap kadehinden bir yudum alarak ağızda gezdirilip tadılması idealdir. İlk aşamada şarabı tanıma kültürü oluşmalıdır. Şarapla birlikte az yağlı peynir, soyulmuş tuzlu yer fıstığı, balık, et, tavuk ızgara tercih edilebilir. Süryani şarabı kültürü Mezopotamya tarihinde önemli bir yere sahiptir. Mezopotamya yerleşim alanında yetişen üzümler toplanarak şarap yapımına başlanmıştır. Gün geçtikçe Dünya şarap kültürü yaygınlaşmış ve bugünkü modern haline ulaşmıştır. Dünya'nın en eski şarap kültürü Mezopotamya bölgesinde başlamıştır. Bu kültürü başlatan halklardan biri süryanilerdir. Süryani şarabı kültürü bugün Dünya'nın pek çok yerinde tanınmış ve tüketilen şarap markası haline gelmiştir.

Şarabı tatmanızdan sonra belli aralıklarla kontrollü içmek alışkanlık kazanmanıza ve iyi bir içici olmanızı sağlayacaktır. Birden içmeye yönelmek kesinlikle doğru olmayacaktır. Bu kabiliyeti kazandıktan sonra şarabın kalite oranını beğenme, derecelendirme gibi ayırımları yapma becerisini zamanla kazanacaksınız. Farklı şarap markalarını deneyerek deneyiminizi artırabilirsiniz. Şarap içiminden önce şarap kadehini elinize nasıl tutmanız gerektiğini öğrenmeniz iyi bir başlangıç olacaktır. Şarap kadehi üç kısımdan oluşur; hazne kısmı, sap kısmı, ayak kısmı şeklindedir. Şarabı kadehin yarısından biraz daha az dolduracak şekilde doldurma şekli vardır. Bu şarap içiminin bir tarzı ve kültürüdür. Şarap kadehini sap kısmından kavrayarak elinize alıp hazne kısmını üst tarafından karşılıklı tokuşturabilirsiniz. Şarabınızı yudumlayıp masaya bırakmanız şeklinde devam eder.

Şarap şişesini açtıktan sonra bitmemesi durumunda şişenin ağzından çıkarılan mantarı tekrar şişenin ağzına yerleştirerek sıkıca sıkıştırıp yatık vaziyette saklayabilirsiniz. Açılan şarabın çok bekletilmemesi gerekmektedir. Şarabın çeşidine göre çabuk bozulma görülebilir. Ancak şarap şişesini açıp bitirme zorunluluğu içinde olmamalısınız. Bu durum sizi ya sarhoş eder yada şarap içmekten soğutur. Şaraba olan sevginizin kaybolmaması yapacağınız tercihe bağlıdır. Burada paylaşılan bilgiler şarap kültürü edinmenizi, şarap kullanımı hakkında aydınlanmanızı amaç edinerek özgün bir yazı halinde şarap sevenlerle paylaşılmıştır.

Şarap kültürü iyi bir başlangıç yapılarak geliştirilebilir. Aşırı içmek, bilgi edinmeden kullanmak şarabın kültürünü kazanmanızı engelleyecektir. Şarap kültürü size şarabı sevdirir, daima içmenize ve paylaşmanıza yardımcı olur.